W ukryciu | Nora Roberts

By Sun Reads - października 06, 2019


To, co zaczyna się jak każda inna weekendowa noc w centrum handlowym, staje się koszmarem dla całej społeczności. W piątek 22 lipca 2005 roku na obrzeżach Portland w stanie Maine doszło do krwawej strzelaniny. W jednej chwili każdy zajęty był zwyczajnymi czynnościami: zakupy, kino, w drugiej nastąpił niezapowiedziany, ośmiominutowy terror. Ludzi stracili życie, ale byli też tacy, którzy przeżyli, i muszą znaleźć sposób, by dać sobie radę ze skutkami masakry. W przyszłości ich życie będzie trwać dalej, ale w zależności od tego, jak sobie poradzili z koszmarami przeszłości, będą wyglądać inaczej. Pojawi się też osoba, która postanowi dokończyć dzieła przerwanego wraz ze śmiercią zamachowców.


"Nie wychylała się i chowała w sobie pragnienie zemsty, przygotowując się, by smakować ją na zimno."


Umysł Nory Roberts to rzecz piękna i przerażająca jednocześnie. "W ukryciu" to moje pierwsze spotkanie z tą autorką i być może nie ostatnie. W tę historię wplotła przerażenie, budzące strach i niepokój postacie, lecz również ludzi pięknych oraz zdeterminowanych, by naprawić zło świata. Autorka wie, jak pisać o przerażających okolicznościach w sposób taki, by ukazać ich tragiczność, a nie wyłącznie sensacyjność. Powieść rozpoczyna się tajemniczo w wieczór, gdy wydarzenie miało miejsce. Pisarka buduje napięcie i intensywnie przechodzi do sedna. Jednak siłą tej historii nie jest część, w której jest akcja, ani nawet zawarta tam historia miłosna, ale obserwowanie ocalałych zbierających się do kupy i odkrywających, jak żyć własnym życiem. Nora Roberts jest wyjątkowo dobra w opisywaniu postaci i tego, jak uczą się, jak rozpocząć nowe życie po tragediach, które im się przydarzyły. Świetnie spisuje też relacje, nie tylko romantyczne, ale także między przyjaciółmi, siostrami i matką-córką. To jest powód, dla którego mi się podobała. Nie brakuje elementów sztuki, psychologii, wzruszeń, ale też zawiłych, często długich czy niepotrzebnych, w moim odczuciu, opisów.

Nora Roberts napisała bardzo ważną historię w tych niepewnych czasach - masowe strzelaniny stały się aż nazbyt znajome w książkach. Autorka jednak zbadała w swojej powieści wpływ takiego traumatycznego wydarzenia na zaangażowanych ludzi. Strach w pierwszej części książki jest namacalny. Dobroć ludzi zestawiona jest ze złem antybohaterów. To daje nam nadzieję. Jednak obserwowanie, jak psychopata postrzega świat, sprawia, iż zimny dreszcz przechodzi nam po plecach. Trudno wyobrazić sobie tak zimne i okrutne kalkulacje. Ci, którzy przeżyli, radzą sobie z następstwami na różne sposoby, ale Nora ukazuje i stawia nacisk na to, jak ważne jest posiadanie przyjaciół, którzy naprawdę rozumieją koszmary, niepewność, poczucie winy, samotności lub odrealnienia ocalałego. To historia o procesie leczenia, dążenia do lepszego jutra, ale również o chęci zemsty. Przyznam szczerze, że spodziewałam się więcej akcji. Książka mi się podobała, podobało mi się również psychologiczne podejście do fabuły, ale nie jest to również wymagająca fabuła. Polecam jednak fanom gatunku.Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Edipresse Książki.

 • Share:

You Might Also Like

15 komentarze

 1. brzmi emocjonująco! dodaję do listy do przeczytania :)

  https://claryinthecityofbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi zachęcająco, a i Twój styl pisania recenzji bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię twórczość tej autorki, więc na pewno sięgnę po książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę przyznać, że nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki. Chyba najwyższy czas to nadrobić 😁

  OdpowiedzUsuń
 5. O, fajnie, że wróciłaś :)

  Nie znam tego tytułu. Muszę też przyznać, że nic nie czytałam jeszcze tej Autorki :) Kto wie, może kiedyś nadrobię :)

  www.whothatgirl.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. BArdzo zachęciłaś mnie do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam tą autorkę. Nie każda jej książka jest rewelacyjna, ale z chęcią się z tą zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Aż wstyd się przyznać, że żadnej książki autorki nie czytałam :O Ale nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś często czytałam jej książki ♥

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa książka, zapisuję w zakładce do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 11. W tym tygodniu przeczytałam pierwszą książkę tej autorki. Szału nie było, ale styl mi się podoba, więc dam jej jeszcze szanse.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nazwisko autorki skądś mi się kojarzy, nie czytałam nic jednak jej pióra.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam w planach, ale kiedy to wszystko uda się przeczytać? :D

  OdpowiedzUsuń